Матеріали Суспільного змінюють життя у громадах

Матеріали Суспільного змінюють життя у громадах

6 чер. 2024

Судова справа, відремонтований тротуар, соціальний автобусний маршрут у прикордонне село, наповнені фонди бібліотек і відкрите поштове відділення — так відгукнулась робота кореспондентів Суспільного у громадах. Ми зібрали для вас добірку матеріалів, після яких відбулися важливі соціальні зміни. Таких історій маємо багато, згодом розповімо і про інші.

Читайте також: «Голоси фронтиру» на фестивалі «Книжковий Арсенал»

  • У місті Світловодськ Олександрійського району руйнувалася не введена в експлуатацію дорога на вулиці Городецька. Вартість капітального ремонту дороги понад 50 мільйонів гривень. Підрядник — підприємство «Укрмодуль». Після виходу сюжету в ефір обласна прокуратура зацікавилася цією справою. Провели експертні дослідження, за висновками яких підрядник використав менше будівельних матеріалів, ніж заявляли у проєктно-кошторисній документації. Завищення вартості робіт складає 3 мільйони гривень. Прокуратура відкрила кримінальну справу проти підрядника.

«Такі сюжети в першу чергу важливо робити тому, що вони допомагають розв’язувати проблеми місцевих громад, — упевнений кореспондент Суспільне Кропивницький Олександр Сметанко. — От нібито всі про цю дорогу знали. Знав міський голова, люди знали, думаю, і в обласній адміністрації знали — але тільки після того, як наш сюжет вийшов в ефір, у прокуратурі зацікавилися цією справою. Я впевнений, що після завершення розслідування, цю дорогу таки перероблять, бо зараз по ній неможливо їздити. Це ми самі бачили, коли їхали на зйомки».

  • У вересні 2023 року в селі Яреськи на Полтавщині закрили відділення «Укрпошти» через реструктуризацію мережі. У результаті місцеві мешканці вчасно не отримували виплат, кореспонденції й преси. 

«Відділення “Укрпошти” у Яреськах запрацювало через 1,5 тижня після публікації відеосюжету. Люди почали вчасно отримувати періодику, посилки та пенсії. До нас зателефонувала жителька села Галина Кісіленко, подякувала Суспільному за допомогу у висвітленні проблеми жителів села. За словами старости Яреськівського старостинського округу Станіслава Миколенка, у Яреськах близько 1000 пенсіонерів. Деякі з них — люди з інвалідністю, непересувні», — розповіла кореспондентка Суспільне Полтава Оксана Іванова.

  • Серія репортажів про сільські бібліотеки переросла в акцію поповнення фондів книжками. Після виходу сюжету Суспільне Черкаси в ефір, люди надсилали книжки поштою, привозили, передавали знайомими. 

«Завдяки нашому сюжету про цю сільську бібліотеку на Черкащині дізналися люди з усієї України. І з усієї України почали надходити найрізноманітніші книжки. Нові, сучасні, величезні, фантастичні та цікаві видання, яких без підтримки цих людей бібліотека ніколи б не побачила, — згадує завідувачка редакції контенту Суспільне Черкаси Ірина Філенко. — Я була вражена величезною підтримкою українців, коли вдруге зайшла до сховища, в якому пані Світлана розмістила надіслані книжки. Переді мною стояла вже зовсім інша людина замість зажуреної бібліотекарки. Заклад розбагатів сотнями нових цікавих книжок, які жінка була готова запропонувати всім охочим»

  • Незрячі люди, які працюють на вулиці Будівельників у Хмельницькому, а частина мешкає в гуртожитку на цій же вулиці, скаржилися, що не можуть без неприємностей дійти до роботи якихось 150 метрів, бо вся дорога і тротуар в ямах і глибоких калюжах. Багато хто скалічився дорогою. Зі своєю проблемою вони звернулись до редакції Суспільне Хмельницький. В ході підготовки сюжету до ефіру кореспонденти з’ясували, що міська влада розв’язати проблему не могла, бо діяла заборона на капітальний ремонт і будівництво таких об’єктів. Після виходу сюжету підприємці, які мають офіси чи торговельні приміщення на цій вулиці, відремонтували тротуар.

«Йдучи на роботу, люди намацували собі шлях тростинами, та все одно наштовхувались на камені, дерева чи рекламні щити, йшли вбрід досить глибокими калюжами, з мокрим взуттям. Один чоловік дорогою зашпортався й упав і дуже просив не показувати цього, бо йому було соромно за мокрі штани. Щодо ремонту тротуару я була на зв’язку з ініціативною групою і стежила за розвитком подій. Будівництво тривало довго, його здійснювала приватна компанія, яка має на тій вулиці офіси та складські й торгові приміщення. Незрячі люди зрештою сказали, що тротуар вийшов не зовсім таким, як їм би хотілось, бо зрячі не можуть зрозуміти їхніх потреб уповні. Однак були вдячні підприємцям за ремонт і Суспільному за емпатію й висвітлення їхньої проблеми», — розповіла кореспондентка Суспільне Хмельницький Світлана Поробок.

  • На початку 2024 року до редакції Українського Радіо Суми звернулася староста села Марчихина Буда Свеської громади на Сумщині Віра Баклан. Жінка була у розпачі. Вона розповіла, що у їхнє прикордонне село не ходить автобус, і дорога, по якій він мав би їздити, у жахливому стані. 

«Щоб з’ясувати ситуацію і розповісти про неї нашим слухачам, ми впродовж трьох місяців зверталися до різних інстанцій. Голова Свеської громади Сергій Киркач відповів, що власний автобус у Свеську громаду очікували ще наприкінці 2022 року. Втім це питання не вирішилося, а перевізник напрямку Шостка — Марбуда, відмовився їздити до цього населеного пункту. Перевізник Василь Андрющенко підтвердив свою відмову, пояснюючи це небезпекою й відсутністю доріг. Ми надіслали запит на начальника служби відновлення та розвитку інфраструктури Сумщини Івана Смагу стосовно того, чи планується проведення ремонтних чи будівельних робіт дороги Свеса — Марбуда у поточному році. Відповідь надійшла така: автомобільна дорога Свеса — Марбуда на балансі Служби відновлення не обліковується. Дороги не буде, тож перевізник не поїде, а тому ми звернулися до гуманітарної місії “Проліска” з приводу соціального маршруту до Марбуди. Представник місії Дмитро Маляренко після довгих дискусій дав маленьку надію, що соціальному маршруту на цьому напрямку бути. І справді, після проведеного тендеру та переговорів перший рейс автобус здійснив 1 квітня цього року», — розповіла кореспондентка Українського Радіо Суми Валентина Погорєлова.

Українське Радіо. Національна мережа · Марбуда: чи з’явиться автобусне сполучення до прикордонного села?

Стежте за нашими публікаціями і розповідайте про свій досвід місцевим командам Суспільного.

Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Новини, Суспільне Культура, Суспільне Спорт та національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих диджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Маємо Суспільне Медіатека — платформу унікальних відео та аудіо Суспільного від 1950-х і до сьогодні. Захищаємо свободи в Україні.

Підпишіться на Суспільне Анонси на тій платформі, де вам зручно: телеграм або вотсап.