Суспільне Одеса висвітлюватиме найбільше свято української Бессарабії – «Трифон Зарізан»

Суспільне Одеса висвітлюватиме найбільше свято української Бессарабії – «Трифон Зарізан»

11 лют. 2022

12 лютого редакція національних меншин Суспільне Одеса разом із одеськими виданнями «Вечерняя Одесса» та «Одесская жизнь» відвідають місто Болград: щоб показати найбільше та найулюбленіше дійство Бессарабії у лютому 一 свято виноградарів та виноробів «Трифон Зарізан»

Читайте також:  Щовихідних на UA: ОДЕСА — проєкти мовами нацспільнот

Це свято за старою болгарською традицією відзначають 14 лютого на честь православного святого Трифона, заступника всіх виноробів. У цей день болгари роблять першу в році обрізку винограду, дотримуючись стародавніх звичаїв, весело і у колі великої кількості друзів та гостей. 

Проводять свято у форматі народного гуляння: відбувається перше обрізання виноградної лози, вибирають царя виноградників, а далі жителі міста та всі його гості щиро шанують всіх виноградарів та виноробів на великому концерті місцевих творчих колективів на центральній площі міста. А в Болграді кожен другий винороб або виноградар, тому свято цього дня справді набуває масового характеру. 

«”Трифон Зарізан" – це свято, яке об’єднує різноманітних людей, різних і за статусом і за національністю, воно дозволяє зазирнути в минуле, насолодитися красою старовинних звичаїв, подумати про майбутнє та розвиток виноградарської галузі в регіоні та просто добре повеселитися. Редакція національних меншин на Суспільне Одеса завжди в епіцентрі таких подій. Так буде і цього року, тому чекайте на цікаві сюжети, фото та відеоматеріали», — розповідає авторка проєктів болгарською на UA: ОДЕСА Анна Терзівець.

Авторка проєктів гагаузькою на UA: ОДЕСА Надія Маленкова розповідає, що за звичаєм, жителі виходили в поле або вдома обрізали кілька кущів винограду, до їх коріння виливали по стопці вина, щоб уродився багатий урожай і були великі грони. 

«Для гагаузів та болгар Бессарабії традиції є важливою частиною життя. Вони тісно переплітаються із церковними святами. Зараз ми повертаємось до віри, Бога, себе самих. Шукаємо, чим заповнити наші та дітей душі. А винаходити нічого не треба, варто тільки відродити розумні та добрі звичаї наших предків, у яких поєднувалося все – і виховання, і праця, і дозвілля, і світовідчуття», — зазначає Надія Маленкова

Нагадаємо, Суспільне мовлення — єдине медіа в Україні, яке постійно створює проєкти мовами національних спільнот — для них, а про них  — українською. У 2019 році був створений Координаційний центр мовлення національних меншин. Команда Центру збирає інформацію з усіх куточків України про найважливіші для кожної спільноти події, виклики та проблеми, прагне створити середовище рівності, толерантності та плюралізму нацменшин.

Команда Центру співпрацює з редакціями Суспільного, що виготовляють проєкти мовами нацспільнот в Одесі, Ужгороді та Чернівцях: координує та консультує їх. UA: ОДЕСА створює телепрограми гагаузькою, молдавською та болгарською.  UA: ЗАКАРПАТТЯ — угорською, словацькою, ромською, русинською, німецькою та румунською. Команда UA: БУКОВИНА виготовляє проєкти румунською.

Дивитися онлайн-проєкти Суспільного Одеси й слухати програми Українського радіо Одеса можна на сайті філії. Оперативні новини про Одещину — на порталі Суспільне | Новини та на фейсбук-сторінці Суспільне Одеса.