Реновація старих будівель: досвід Одеси та Львова у «Радіодні»

Реновація старих будівель: досвід Одеси та Львова у «Радіодні»

3 чер. 2021

2 червня о 12:10 ведучі програми «Радіодень» Одеської та Львівської філій Суспільного Олена Голда і Тарас Базюк провели спільний телерадіоміст.

Читайте також: Перша виїзна студія програми «Радіодень» Суспільного Одещини на «Інтелект-форумі»

Приводом для дискусії стало виставлення на продаж в обох областях споруд промислового та громадського призначення. Зокрема, на Одещині планують продати Південну колонію №51 в Одесі, дитячий табір «Сонячний» в Сергіївці Білгород-Дністровського району та підприємство «Прогрес» у Южному, а у Львові – недіючу колонію та СІЗО. 

Тож, як можна провести реновацію цих споруд і максимально залучити їх до суспільно-економічного життя області? Поміркували на прикладах досвіду різних міст. 

Під час ефіру, гість одеської студії – директор театральної лабораторії «Театр на чайній» Олександр Онищенко розповів про свій досвід роботи театру, який спочатку мав приміщення в будівлі старої чайної фабрики, де умови не відповідали тим, які повинні бути в театрі, а потім переїхав до будівлі Палацу студентів. 

Олександр Онищенко та Олена Голда

«У нас досвід позитивний. Всі наші члени колективу мені дуже допомагали, тому ми досить швидко побудували першу маленьку камерну сцену в колишньому слюсарному цеху. А потім, через п’ять років, ми побудували уже в іншому приміщенні тієї ж фабрики сцену на 160 осіб — це був амфітеатр. Але вона проіснувала всього рік, потім фабрика була продана під забудову. І слава богу, нам допомогла облрада і ми опинилися в Палаці студентів, — каже Олександр Онищенко. Труднощі були тільки одні – фізично це “витягнути”, якщо у тебе немає фінансування, і доводиться це робити все самим. Важко фізично — ставити спектаклі і робити постійні ремонти. А морально –— ми все це робили з радістю, нам дуже подобалося. Тим більше, сучасний театр може існувати абсолютно у різних просторах».

Упродовж років реновацією старих будівель у Львові займалися переважно приватні компанії, а чотири роки тому Львівська міська рада оприлюднила наміри програми ревіталізації близько 20 підприємств, які майже чи зовсім не працювали. Одним із успішних проєктів стала ревіталізація заводу РЕМА, в якій активну участь брав гість львівської студії – один із засновників спільноти Re:Zavod Віталій Кирилів

Віталій Кирилів і Тарас Базюк

«У нас досвід є протягом п’яти років. Що ми шукали перш за все, це хороший простір, в якому будуть стіни і великі простори, де можна було компонувати, як частини офісного характеру і цех, де можна було б експериментувати. Об’їздивши різні будинки і різні заводи, які є у Львові, ми зрозуміли, що дуже багато навіть не мають стін або дахів. І РЕМА знаходиться 15-20 хвилин від Ратуші, тобто це центр, добре з локацією і важливо, що стіни готові. Коли ми туди зайшли, то зрозуміли, що там купа матеріалів і обладнання і його можна пересовувати. Це стало для нас таким поглядом, як можна це змінити, створити», — розповідає Віталій Кирилів.

Нагадаємо, UA: ОДЕСА разом із загальнонаціональними телеканалами UA: ПЕРШИЙ та UA: КУЛЬТУРА й каналами Суспільного радіо (UA: Українське радіо, UA: Радіо Промінь, UA: Радіо Культура) входить до мережі найбільшого незалежного медіа в Україні — UA: Суспільне мовлення.

Дивитися і слухати програми й стежити за всіма заходами та випусками новин Одещини можна на сайті Суспільне | Новини, на сторінці Суспільне Одеса у Фейсбуці та UA: Українському радіо Одеса, а також онлайн на сайті філії.